Fanera - lakštinis medienos gaminys, pagamintas iš kelių medžio lukšto sluoksnių. Medienos lukštas suklijuojamas formaldehido derva aukštoje temperatūroje stipriai suslėgus. Fanera naudojama baldų, durų, grindų ir taros gamyboje. Taip pat plačiai naudojama įrenginėjant sienas, grindis, pertvaras, betonavimo bei kitiems statybos darbams. Ji gali būti atspari vandeniui arba drėgmei.
Storis (mm): 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 12, 15, 18, 21, 24
Matenys (mm): 1525x1525; 1475x1525; 1220x2440; 1250x2500
Emisijos klasė: E1
Tankis: ~700 kg/m3
Medienos rūšis : beržas ir alksnis
Kilmės šalis: Rusija, Baltarusija, Ukraina
Taip pat faneros viršutinis sluoksnis yra skirstomas į rūšis:
-
Rūšis B ( I ) – paviršiaus kokybė yra numatyta permatomam arba pusiau permatomam apdirbimui, lakavimui arba tonavimui dažikliais. Šioje faneros rūšyje leidžiamos sveikos ir šviesios šakos ne didesnės kaip 10mm skersmens, sveikos ir tamsios šakos iki 6mm skersmens. Nedidelis sveikų šakų buvimas dar labiau pabrėžia medžio struktūrą. Nesuaugusios šakos arba skylės nuo iškritusių šakų šioje rūšyje neleidžiamos, taip pat negali būti atvirų įtrūkimų. Medienos rašto nukrypimai neturėtų viršyti 10% viso paviršiaus.
-
Rūšis S – paviršiaus kokybė yra numatyta permatomam arba pusiau permatomam apdirbimui, lakavimui arba tonavimui dažikliais. Šioje faneros rūšyje leidžiama užsandarintos nesuaugusios šakos ir skylės nuo iškritusių šakų, kurių skersmuo ne didesnis 3mm, bei 2mm pločio įtrūkimai. Uždari įtrūkimai leidžiami iki 200mm ilgio. S rūšyje galimi paviršiaus lukšto suauginimai atitaikius lukšto spalvą. Taip pat galimos sveikos ir šviesios šakos, kurių skersmuo neviršija 20mm, bei tamsios sveikos šakos iki 10mm skersmens. Spalvos pakitimai šioje rūšyje negali viršyti 15% viso paviršiaus.
-
Rūšis BB ( II ) – paviršiaus kokybė yra numatyta apdirbimui dažais arba faneravimui drožtiniu lukštu. Šioje rūšyje yra leidžiami faneravimo pleistrai, kurie pagerina lapo paviršiaus kokybę. Sveikos šviesios šakos leidžiamos, tamsios sveikos šakos leidžiamos iki 20mm skersmens. Skylės nuo nesuaugusių šakų leidžiamos ne didesnės nei 6mm. Suaugę įtrūkimai leidžiami iki 200mm, nesuaugę įtrūkimai galimi iki 2mm storio. Spalvos pakitimai leidžiami ne didesni nei 25% viso lapo paviršiaus.
-
Rūšis CP ( III ) – apdirbama nepermatomais ir pleveliniais paviršiais arba dažais. Leidžiamos sveikos šviesios šakos. Sveikos tamsios šakos su įtrūkimais ne didesniais nei 1,5mm. Nesuaugusios šakos ir skylės nuo nesuaugusių šakų leidžiamos iki 6mm skersmens. Taip pat leidžiami suaugę ir nesuaugę įtrūkimai. Sveiki spalvos pakitimai negali būti didesni nei 50% viso lapo. CP rūšyje užtaisymai yra neribojami, taip paviršius gali būti sudarytas iš glaudžiai suklijuotų lukšto juostų.
-
Rūšis C ( IV ) – pati pigiausia faneros rūšis, kuri dažniausiai naudojama statybų konstrukcijose tada, kai išorinė faneros išvaisda yra neaktuali. C faneros rūšyje leidžiamos dalinai suaugusios ir nesuaugusios šakos, skylės nuo iškritusių šakų ne didesnės kaip 40mm, nesuaugę įtrūkimai ne didesni nei 10mm, kraštų defektai ne didesni nei 5mm. Šioje rūšyje leidžiamos tiek šviesio, tiek tamsios šakos be dydžio ir kiekio apribojimų. Vidiniuose sluoksniuose yra leidžiamas lukšto trūkumas iki 10mm, kraštuose ne daugiau 5mm. Leidžiami užtaisymai šakų ir įtrūkimų ne didesni nei 60mm. Leidžiamas netikslus branduolys, cheminės spalvos, rudos dėmės bei paviršiaus nelygumai.